Fejléc
Árnyék
 
Óravázlatok. Műalkotások befogadására építő, ismeretszerző múzeumpedagógiai foglalkozások.
Elválasztás

Élmény KÉP - Tudás TÁR. Műalkotások befogadására építő, ismeretszerző múzeumpedagógiai foglalkozások a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben

A Városi Képtár - Deák Gyűjtemény a modern magyar festészet legfontosabb törekvéseit és alkotóit mutatja be a 20. század elejétől a 80-as évekig. A 20. század első felének művészetét többek közt Mednyánszky László, Rippl-Rónai József, Gulácsy Lajos, Czóbel Béla, Márffy Ödön, Egry József művei képviselik, míg az 1945 utáni korszak az Európai Iskola alkotóival (Korniss Dezső, Gyarmathy Tihamér, Anna Margit és művésztársaik) és a mai magyar művészekkel (Fehér László, Ujházi Péter, Deim Pál) van jelen. A közel 500 műtárgy között a festményeken kívül szobrászati kollekció, érmek és századforulós szecessziós iparművészeti különlegességek is gazdagítják a gyűjteményt.
A jelenlegi formájában 1994 óta látható állandó kiállítás anyagát Deák Dénes (1931-1993) műgyűjtő ajándékozta, majd hagyatékozta a városra. Az állandó kiállítás 600 négyzetméternyi terét három belvárosi műemlék jellegű épület összenyitásával alakították ki, s magában foglal egy a 18. század második feléből származó, freskóval díszített termet is, mely gróf Esterházy Ferenc palotájának része volt. A Freskós Szalon intézményünkben közösségi térként funkcionál, ahol folyóiratokat, katalógusokat olvashatnak a látogatók, valamint előadásaink, rendezvényeink nagy részét is itt tartjuk. 2003-tól látogatható a Városi Képtár Pán Imre Emlékszobája, az Európai Iskola alapítójának tiszteletére.
Időszaki kiállításaink változatosak (képző-, ipar-, és fotóművészeti), kortárs művészek alkotásait mutatjuk be, esetenként tematikus tárlatokat rendezünk korábbi korszakok meghatározó alkotóinak műveiből.
A Deák Gyűjtemény épületének labirintus jellege máris felkelti az érkező figyelmét és a műtárgyak mellett külön látványosságot jelent, melyet az idősebb korosztályok megcsodálnak, a fiatalabbakat pedig kíváncsivá teszik. A kiállítások látogatóbaráttá tétele végett molinók és életrajzok, ismertetők vannak kihelyezve a Képtár területén. Az otthonos berendezés, a kényelmes pihenő és társalgó terek, valamint az olvasásra kihelyezett folyóiratok, katalógusok teszik a tárlatban való tartózkodást még kellemesebbé. A gyerekek, fiatalok számára foglalkoztató füzetekkel tesszük élménygazdagabbá a tárlatnézést mind állandó-, mind időszaki kiállításainkban, s ezek kitöltéséhez és a rajzmellékletek elkészítéséhez különböző rajzeszközök várják őket Freskós Szalonunkban. Ezek a feladatlapok érdekes és tanulságos időtöltést jelentek az iskolai csoportok és az egyedül érkezők számára egyaránt. A csoportok ezen kívül választhatnak még állandó és időszaki múzeumpedagógiai kínálatunkból, valamint kérésre az iskolák saját rendezvényeire is rendelkezésre bocsátjuk a Képtár épületét (pl. vetélkedők, hangversenyek).
Közművelődési- és gyerek programjaink mellett bizonyos időnként családi napokat is rendezünk, melyek lehetőséget adnak a közös kikapcsolódásra, a kulturális rekreációra.
Múzeumi óráinkkal legfőbb célunk, a kortárs művészetet értő fiatalok és a művészettel kapcsolatban lévő felnőttek nevelése, ezért arra törekszünk, hogy a múzeumpedagógiai foglalkozásokra idelátogató gyermekek, fiatalok és fiatal felnőttek szocializációs folyamatába beépítsük a művelődés iránti igényt, így hosszú távon egy olyan generáció nő majd fel, akik számára érték a művészet, a művelődés, és mindennapjaikban aktív programként szerepel a múzeumlátogatás.
Mindenképpen olyan maradandó élményt és biztos tudást nyújtó foglalkozássorozatok kidolgozására törekedtünk, amely az idők során az egyre bővülő partneriskoláink és oktatási intézményeink ugyanazon évfolyamainak rendelkezésére állhat, így a város oktatási intézményeinek vezetői és tanárai minden évben számíthatnak színvonalas múzeumi óráinkra, foglalkozásainkra, valamint beépíthetik azokat éves pedagógia tervükbe, tanterveikbe. Ehhez természetesen szükség van az oktatási intézményekkel való szoros együttműködésre, állandó kapcsolattartókra.


Székesfehérvár, 2009. október 10.


TÁMOP-3.2.8/B-08-2009-0018 Élmény KÉP - Tudás TÁR

Műalkotások befogadására építő, ismeretszerző múzeumpedagógiai foglalkozások
Óravázlatok

Intézmény: Városi Képtár - Deák Gyűjtemény (8000 Székesfehérvár, Oskola u. 10.)
Tel/fax: 22/329-431, e-mail


Időpontok: 2009/10-es tanév
A foglalkozásokat tartja: Múzeumpedagógus
A foglalkozásokat kidolgozta: Rosta Helga, Laskó Zoltánné, Szirmai Nóra és Czinki Ferenc
Korcsoportok / osztályok: óvoda nagycsoport; általános iskola alsó tagozat (3-4. osztály); általános iskola felső tagozat
Órák anyaga: (Tananyaghoz kapcsolódó) komplex, interaktív foglalkozás, mely magába foglal rajz és vizuális kultúra, művészettörténet, irodalom, valamint ének-zene tárgyak körébe tartozó ismereteket.
Órák típusa: Múzeumi óra (6 alkalom / 90 perc)
Célja: A Városi Képtár gyűjteményének értelmezhetővé az óvodás korosztály számára, illetve hasznosíthatóvá tétele a formális oktatásban részt vevő gyermek- és ifjúsági korosztály számára.


A múzeumi órák
- nevelési feladatai: Készség- és személyiségfejlesztő alkalmak, melyek teret adnak a tananyaghoz kapcsolódó kompetenciák elsajátítására, fejlesztésére.
- oktatási / didaktikai feladatai: A művészeti gondolkodás és a vizuális készségek fejlesztése a felfedezéses tanulás és a kooperatív feladatmegoldás segítségével.
- pedagógiai / pszichológiai: Érdeklődéskeltő, motiváló, csapatépítő foglalkozások a problémafelvetés, és problémaszituáció megteremtésének módszereivel.
Felhasznált oktatási módszerek: Szemléltetés, kooperatív módszerek, megbeszélés, játék.
Foglalkozási forma: Csoportmunka.






AJÁNLÓ

KIÁLLÍTÁSOK

HÍREK

© Városi Képtár – Deák Gyűjtemény • 8000 Székesfehérvár, Oskola u. 10. – deak@deakgyujtemeny.hu
magyarenglish