Fejléc
Árnyék
 
MUSEUM PASS 4
Elválasztás

MUSEUM PASS 4 - óvoda
Négy alkalomra érvényes bérlet, amely a Hetedhét Játékmúzeumban és/vagy a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben használható fel a nevelési év során. A foglalkozások témája szabadon választható a két múzeum kínálatából. Az időpontokat az adott kiállítóhely múzeumpedagógusával kell egyeztetni, legalább egy héttel a foglalkozás igényelt időpontja előtt (de javasoljuk akár minden időpontot a tanév elején megbeszélni).
Időtartam: 60 perc. Óvodai csoportoknak 800 Ft/fő.
Bérletvásárlás esetén első alkalommal kell kifizetni a bérletet. Kísérőknek a belépés ingyenes.


Hetedhét Játékmúzeum

Életre kelt játékok: babamese
Panci, a teleholdkor életre kelő porcelánbaba lakótársairól, Gizelláról és Estelláról mesél. A két baba történetén keresztül megismerjük a korabeli divat furcsaságait. Lesz szó zenélő szerkezetekről, és természetesen arról, hogy miért porcelánból készültek a babák.

Életre kelt játékok: vármese
Panci baba Grexa váráról mesél - egy olyan világot ismernek meg a gyerekek, amikor Lego és Playmobil nélkül játszottak csatát a fiúk, építettek tornyos palotát a lányok. A foglalkozás végén ólomkatonákká válik a gyereksereg, hogy díszszemlét tartson a játékvárban. (Javasoljuk március 15. környékén kérni a foglalkozást.)

Életre kelt játékok: mese a falon
Panci baba a Rendíthetetlen ólomkatona meséjét vetíti le egy különleges diafilmen. A "bűvös lámpás" mellett a papírbalerina "otthonával": a papírszínházzal is megismerkedhetnek a gyerekek.

Életre kelt játékok: maszkabál
Panci baba unatkozik egyedül, így játékbabává varázsolja az ovis csoportot. Száz évet ugrunk az időben, korabeli gyermekruhákba öltözve fedezzük fel a kiállítást, majd táncot járunk "szigorú" táncrend szerint.

Életre kelt játékok: babazsúr
Panci baba a porceláncsészés gyermekzsúrok világába kalauzolja el az óvodásokat. Közösen megterítünk, kiosztjuk a háziasszony és a vendégek szerepeit, majd kortyolunk a képzeletbeli teából.


Városi Képtár - Deák Gyűjtemény

Életre kelt színek: a színek találkozása
Ezen a varázslatos helyen, egy különleges labirintusban a színek életre kelnek.
Te magad fedezheted fel, hogyan születnek és elevenednek meg a színek a Képtárban.

Mit tudnak a ceruzák?
A ceruzák egyszerű kis eszközök. Mi történik ezekkel az eszközökkel egy képtárban? A ceruzák életre kelnek és megmutatják nekünk az árnyalatokat.

Minden csak mese a falakon
A képtári labirintus falai között sétálva a képek megszólítanak minket, mesélnek nekünk. A mese formát, színt, lendületet kap és átformálódik.

A te meséd, az én mesém!
Egy történetből születik egy alkotás, mely később helyett kap egy falon, egy képből pedig egy új kép jön létre a mese által. Alkosd újra a képet, ahogy te látod!

Tündérkert
Fedezzük fel együtt a szecesszió kertjeiben megjelenő jellegzetes díszítő motívumokat!




MUSEUM PASS 4 - iskola
Négy alkalomra szóló bérlet, amely a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben és/vagy a Hetedhét Játékmúzeumban használható fel a tanév során. A foglalkozások témája szabadon választható a két múzeum kínálatából. Az időpontokat az adott kiállítóhely múzeumpedagógusával kell egyeztetni, legalább egy héttel a foglalkozás igényelt időpontja előtt (de ajánlott akár minden időpontot a tanév elején megbeszélni).
Időtartam: 90 perc a Városi Képtárban, 60 perc a Hetedhét Játékmúzeumban. Iskolai csoportoknak 1500 Ft/fő. Bérletvásárlás esetén első alkalommal kell kifizetni a bérletet. Pedagógusoknak a belépés ingyenes.

Városi Képtár - Deák Gyűjtemény

1-8. osztályosoknak

A varázsszemüveg
Különleges adomány a látás. Mi is történik akkor, ha a Képtárba varázsszemüveggel lépünk be? Mit és hogyan látunk?

Vonalvarázslók - pont, vonal, folt
Induljunk el együtt egy utazásra a ponttól, a pontból, a vonalon, a folt megéléséig.

Földből megszületve
A föld termőt, energiákat, értékeket hordoz, kincseit érezhetjük és láthatjuk, miközben egy sétát teszünk a Képtár kisplasztikái között.

Ritmus a képekben
A ritmus bennünk is van. Nélkülözhetetlen eleme a létezésnek. Nélkülözhetetlen eleme a képnek, a kompozíciónak. Induljunk el és találjuk meg az alkotások éltető ritmusát.

Időutazás
Arcok, érzelmek, karakterek. A portré készítők a modell jellemét nem csak a mimikával hanem a színekkel is kifejezték. Mindezekhez fogalmakat, érzéseket is társítottak. Tekintsünk meg ily módon a portrékat és fejtsük meg "mit is mondanak" nekünk.

Titkos kert
Ismerjük meg együtt a szecesszió jellegzetes ornamentikáját az alkotó virágmintára épülő illusztrációiból kiindulva.

Hová érkezünk?
Álomtól, tervektől a megvalósításig. Hogyan ölt formát egy gondolat, avagy kalandozás a a képtár labirintusban, amíg láthatóvá válik a kép.


Hetedhét Játékmúzeum

1-2. osztályosoknak

Régi játék, nem rossz játék: babaház
A babaház hű tükre korának, így megleshetjük, milyenek voltak a polgári élet hétköznapi terei az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején. A diákok maguk is átélhetik azt a varázslatot, amely a Moskovszky-gyűjtemény alapítóit is megragadta, amikor berendeznek apró szalonokat, konyhákat.

Régi játék, nem rossz játék: utazás időben és térben
Groedel bárónő utazni készül. Kiállításunk miniatűr világa megmutatja, hogy mivel utazhatott, mi került a csomagjába egy olyan korban, amikor a gőzmozdony száguldása ámulatba ejtette az embereket. A foglalkozás vasútépítéssel zárul.

Régi játék, nem rossz játék: papírszínház
Színház, ahol nem nézni kell, hanem papírból térben építeni, szereplőket válogatni, sőt készíteni, díszleteket kitalálni - és játszani, játszani, játszani. A jól ismert klasszikus mesék itt még új befejezést is kaphatnak.


3-4. osztályosoknak

Apró tárgyak titkai: fémcsodák
Milliméteres szemüvegtok vésett felirattal, babakézbe való kanócvágó olló, ezüst teáskészlet. Kincsek, amelyek egykori ötvös mesterek kezét dicsérik. Rácsodálkozás és egy-egy érdekes tárgy kipróbálása után a legnépszerűbb fémjáték, az ólomkatona kerül a középpontba.

Apró tárgyak titkai: törékeny játékok töretlen sikere
Játékos kultúr- és technikatörténet: felfedezzük, hogy mikor és miért került a porcelán a gyerekszobákba, és milyen az az építőkocka, amelyet majd 140 éve változatlan anyagból gyártanak.

Apró tárgyak titkai: illúziók
Praxinoszkóp, taumatróp, kaleidoszkóp - a furcsa elnevezésű tárgyak itt kipróbálhatóak, és rajtuk keresztül feltárul a fotózás és a diafilm története.

Vonalvarázslók
Réber László sajátos meseillusztrációival ismerkedünk sok-sok rajzolással, beszélgetéssel, alkotással. Előkerül a Képes képtelen ABC és Janikovszky Éva Már megint című műve is.


5-8. osztályosoknak

Egyszervolt házak kicsiny másai: ahány bútor, annyi stílus
A játék mindig tükrözi a való életet –igaz ez a babaházak miniatűr bútoraira is. Gyűjteményünk legszebb darabjai történelmi, művészettörténeti korszakokat idéznek. A diákok egy nagypolgári ház berendezésén keresztül gyakorolhatják az alaprajzolvasást, a sík-tér átfordítást, vagy lakberendezőként a tértervezést, téralakítást.

Társas-játék
Lépegetős, dobókockás, kiütős, versenyzős, együttműködésre ösztönző. Szórakoztató, tanító, egyedül is játszható. A táblás játékok történetébe pillanthatnak be a diákok, természetesen sok játékkal. Kieső nincs, legfeljebb a startvonalra kell újból felállni.

Családom és egyéb állatfajták
Gerald Durell klasszikusát Réber László is illusztrálta.
Egy rövid részletből és a hozzá kapcsolódó illusztrációból indulva bejárjuk a játékgyűjtemény sajátos állatvilágát – felidézzük a felelős városi állattartás kezdeteit, a játékvilág és a való világ összefüggéseit.

Zene füleimnek
Rendhagyó irodalom- és énekóra 19. századi polgári játékok között.
A foglalkozáson megfejtjük, hogy miért volt fontos a zenetanulás egykor, kiért rajongtak 150 évvel ezelőtt, milyen zene volt divatos, és hogyan jelent meg a zene a költészetben.


Jelentkezés, bővebb információ:
(Javasoljuk e-mailen felvenni a kapcsolatot)
Bernáth Éva, a Hetedhét Játékmúzeum múzeumpedagógusa (Székesfehérvár, Oskola u. 2-4.; 06-22-202-601 vagy 06-70-453-0548). Novák Edith, a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény múzeumpedagógusa (Székesfehérvár, Oskola u. 10.; 22/329-431, 70/9-323-919).





AJÁNLÓ

KIÁLLÍTÁSOK

HÍREK

© Hetedhét Játékmúzeum – Moskovszky és Réber Gyűjtemény • 8000 Székesfehérvár, Oskola u. 2-4. – hetedhetmuzeum@szekesfehervar.hu
magyarenglish